| Manufacturer Part Number: | MCF5206FT33A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Coldfire V2 MCF520x Microcontroller IC 32-Bit 33MHz ROMless 160-QFP (28x28) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCF5206FT33A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCF5206FT33A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MCF520x | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | Coldfire V2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Connectivity | I²C, UART/USART | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 8 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 512 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 160-BQFP | |
| Supplier Device Package | 160-QFP (28x28) | |
| Standard Package | 24 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCF5206FT33A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCF5206FT33A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MCF5206FT33A is new and unused, you can buy MCF5206FT33A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCF5206FT33A.
| TPCA8045-H(T2L1,VM | MOSFET N-CH 40V 46A 8-SOP ADV | TPCA8045-H(T2L1,VM.pdf | |
| SI1013CX-T1-GE3 | MOSFET P-CH 20V 0.45A SC89-3 | SI1013CX-T1-GE3.pdf | |
| IXTQ86N20T | MOSFET N-CH 200V 86A TO-3P | IXTQ86N20T.pdf | |
| IRF7946TR1PBF | MOSFET N CH 40V 90A DIRECTFET MX | IRF7946TR1PBF.pdf | |
| 8N4Q001EG-0046CDI8 | Clock Oscillator IC 200MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0046CDI8.pdf | |
| XC95108-20TQ100I | IC CPLD 108MC 20NS 100TQFP | XC95108-20TQ100I.pdf | |
| MCIMX6G1AVM07AA | ARM® Cortex®-A7 Microprocessor IC i.MX6UL 1 Core, 32-Bit 696MHz 289-MAPBGA (14x14) | MCIMX6G1AVM07AA.pdf | |
| MPC8572EVTAVNB | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 2 Core, 32-Bit 1.5GHz 1023-FCPBGA (33x33) | MPC8572EVTAVNB.pdf | |
| MAX281ACPA+ | IC FILTER 5TH-ORDER BESSEL 8-DIP | MAX281ACPA+.pdf | |
| LMV601MGX/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-6 | LMV601MGX/NOPB.pdf | |
| MAX452ESA | IC ANLG SWITCH PHASE-REV 8-SOIC | MAX452ESA.pdf | |
| 74AC244MTCX | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74AC244MTCX.pdf | |
| 70T3519S133BFI | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 208CABGA | 70T3519S133BFI.pdf | |
| CY7C1021CV33-10VC | IC SRAM 1MBIT 10NS 44SOJ | CY7C1021CV33-10VC.pdf | |
| IDT71V016SA10YI8 | IC SRAM 1MBIT 10NS 44SOJ | IDT71V016SA10YI8.pdf |