| Manufacturer Part Number: | MCIMX27LMOP4A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9554 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX27 1 Core, 32-Bit 400MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCIMX27LMOP4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCIMX27LMOP4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Copper Wire Conversion 20/May/2014 | |
| Online Catalog | i.MX27 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | i.MX27 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | ARM926EJ-S | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 400MHz | |
| Co-Processors/DSP | Security; SAHARAH2 | |
| RAM Controllers | DDR | |
| Graphics Acceleration | Yes | |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD | |
| Ethernet | 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | USB 2.0 + PHY (3) | |
| Voltage - I/O | 2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator, RTIC, Secure Fusebox, Secure Memory | |
| Package / Case | 473-LFBGA | |
| Supplier Device Package | * | |
| Additional Interfaces | 1-Wire, AC97, I²C, I²S, IDE, MMC/SD, SPI, SSI, UART | |
| Standard Package | 420 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCIMX27LMOP4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCIMX27LMOP4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MCIMX27LMOP4A is new and unused, you can buy MCIMX27LMOP4A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCIMX27LMOP4A.
| RS404L | RECT BRIDGE GPP 400V 4A RS-4L | RS404L.pdf | |
| VS-80APF02PBF | Diode Standard 200V 80A Through Hole TO-247AC | VS-80APF02PBF.pdf | |
| EDZVT2R4.3B | Zener Diode 4.3V 150mW ±3% Surface Mount EMD2 | EDZVT2R4.3B.pdf | |
| STD1802T4 | TRANS NPN 60V 3A DPAK | STD1802T4.pdf | |
| SQ2361EES-T1-GE3 | MOSFET P-CH 60V 2.5A SOT23 | SQ2361EES-T1-GE3.pdf | |
| MC88LV926EGR2 | IC CLK BUF CISC 66MHZ 1CIRC | MC88LV926EGR2.pdf | |
| NLV14536BDWR2G | Programmable Timer IC 2MHz 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | NLV14536BDWR2G.pdf | |
| MAX507AEWG | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-SOIC W | MAX507AEWG.pdf | |
| A54SX16P-2PQG208I | IC FPGA 175 I/O 208QFP | A54SX16P-2PQG208I.pdf | |
| MB90497GPMC-GS-262E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90497GPMC-GS-262E1.pdf | |
| R5F64178DFD#UB | R32C/100 M16C/R32C/100/117 Microcontroller IC 16/32-Bit 50MHz 768KB (768K x 8) FLASH | R5F64178DFD#UB.pdf | |
| SY58025UMI-TR | Multiplexer 1 x 2:1 32-MLF® (5x5) | SY58025UMI-TR.pdf | |
| MB85RC04VPNF-G-JNERE1 | IC FRAM 4KBIT 1MHZ 8SOP | MB85RC04VPNF-G-JNERE1.pdf | |
| UCC3889NG4 | Converter Offline Flyback Topology 8-PDIP | UCC3889NG4.pdf | |
| MAX797CSE+ | Buck, Boost, Flyback Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | MAX797CSE+.pdf |