| Manufacturer Part Number: | MDA950-12N1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1200V (1.2kV) 950A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDA950-12N1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDA950-12N1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 950A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 500A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 18µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50mA @ 1200V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDA950-12N1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDA950-12N1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDA950-12N1W is new and unused, you can buy MDA950-12N1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDA950-12N1W.
| MMBD6050-HE3-18 | DIODE GEN PURP 70V 200MA SOT23 | MMBD6050-HE3-18.pdf | |
| 1SMB5928BT3G | Zener Diode 13V 3W ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5928BT3G.pdf | |
| BZX884-C56,315 | Zener Diode 56V 250mW ±5% Surface Mount SOD-882 | BZX884-C56,315.pdf | |
| SMBJ5381AE3/TR13 | Zener Diode 130V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5381AE3/TR13.pdf | |
| PCM1755DBQG4 | DAC, Audio 24 bit 200k I²S 16-SSOP | PCM1755DBQG4.pdf | |
| MC9S08QE4CWJ | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC W | MC9S08QE4CWJ.pdf | |
| MB90F349APMC-G | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F349APMC-G.pdf | |
| MP5421DM-LF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MP5421DM-LF.pdf | |
| MC74LCX32MELG | OR Gate IC 4 Channel SOEIAJ-14 | MC74LCX32MELG.pdf | |
| LP38692SD-1.8 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A 6-WSON (3x3) | LP38692SD-1.8.pdf |