| Manufacturer Part Number: | MDA950-14N1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1400V (1.4kV) 950A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDA950-14N1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDA950-14N1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1400V (1.4kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 950A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 500A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 18µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50mA @ 1400V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDA950-14N1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDA950-14N1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDA950-14N1W is new and unused, you can buy MDA950-14N1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDA950-14N1W.
| BAV70-G3-18 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 70V 250mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV70-G3-18.pdf | |
| PMEG2015EA,115 | DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A SOD323 | PMEG2015EA,115.pdf | |
| SMBG5362A/TR13 | Zener Diode 28V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5362A/TR13.pdf | |
| FKPF12N80YDTU | TRIAC 800V 12A TO220F | FKPF12N80YDTU.pdf | |
| BC847CDLP-7 | TRANS 2NPN 45V 0.1A 6DFN | BC847CDLP-7.pdf | |
| CMST2222A TR | TRANS NPN 40V 0.6A SOT323 | CMST2222A TR.pdf | |
| TDA7405TR | IC PROCESSOR EQUALIZER 44-TQFP | TDA7405TR.pdf | |
| MSC1214Y4PAGT | ADC and DAC: MCU Based 1k Serial, Parallel 64-TQFP (10x10) | MSC1214Y4PAGT.pdf | |
| LTC1660CGN#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 16-SSOP | LTC1660CGN#TRPBF.pdf | |
| MSC7118VF1200 | DSP 16BIT W/DDR CTRLR 400-MAPBGA | MSC7118VF1200.pdf | |
| LFEC33E-3FN484C | IC FPGA 360 I/O 484FBGA | LFEC33E-3FN484C.pdf | |
| MB90F347ASPFR-GS-SPER | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F347ASPFR-GS-SPER.pdf | |
| HV2762LA-G | IC 24CH ANALOG SWITCH 64WFLGA | HV2762LA-G.pdf | |
| LTC6401CUD-14#PBF | ADC Driver IC Data Acquisition 16-QFN-EP (3x3) | LTC6401CUD-14#PBF.pdf | |
| 74FCT162H245CTPVC | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74FCT162H245CTPVC.pdf |