| Manufacturer Part Number: | MDA950-20N1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 2000V (2kV) 950A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDA950-20N1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDA950-20N1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 2000V (2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 950A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 500A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 18µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50mA @ 2000V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDA950-20N1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDA950-20N1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDA950-20N1W is new and unused, you can buy MDA950-20N1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDA950-20N1W.
| BZT52C10S-7-F | Zener Diode 10V 200mW ±6% Surface Mount SOD-323 | BZT52C10S-7-F.pdf | |
| XC2VP7-7FFG896C | IC FPGA 396 I/O 896FCBGA | XC2VP7-7FFG896C.pdf | |
| MAX32621IWG+T | ARM® Cortex®-M4F - Microcontroller IC 32-Bit 96MHz 2MB (2M x 8) FLASH | MAX32621IWG+T.pdf | |
| Z8F2402AR020EC | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH | Z8F2402AR020EC.pdf | |
| MAX211CAI+ | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX211CAI+.pdf | |
| LT1342CSW#TRPBF | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC | LT1342CSW#TRPBF.pdf | |
| LMV822IYDT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LMV822IYDT.pdf | |
| MAX11508UUD+T | IC VID FILT HD/PS/SD/BP 14TSSOP | MAX11508UUD+T.pdf | |
| CD74HC175E | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP | CD74HC175E.pdf | |
| 93C46AT-E/SN | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC | 93C46AT-E/SN.pdf | |
| SST26VF016BT-104V/MF | IC SERIAL FLASH 16MB SPI 8TDFN | SST26VF016BT-104V/MF.pdf | |
| UCC3957M-3 | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 16-SSOP | UCC3957M-3.pdf | |
| MAX6388XS18D3-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SC-70-4 | MAX6388XS18D3-T.pdf |