| Manufacturer Part Number: | MDA950-22N1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 2200V (2.2kV) 950A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDA950-22N1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDA950-22N1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 2200V (2.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 950A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 500A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 18µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50mA @ 2200V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDA950-22N1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDA950-22N1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDA950-22N1W is new and unused, you can buy MDA950-22N1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDA950-22N1W.
| BAR43SFILM | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 30V 100mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAR43SFILM.pdf | |
| LTC6994IDCB-1#TRPBF | Delay Line IC Programmable 8 Tap 1µs ~ 33.6s 6-WFDFN Exposed Pad | LTC6994IDCB-1#TRPBF.pdf | |
| 8N3DV85BC-0146CDI8 | VCXO IC 100MHz, 95MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0146CDI8.pdf | |
| 8N4Q001FG-1027CDI8 | Clock Oscillator IC 400MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-1027CDI8.pdf | |
| MAX1261BCEI+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-QSOP | MAX1261BCEI+.pdf | |
| X9408WV24T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 24-TSSOP | X9408WV24T1.pdf | |
| XR16M670IB25-F | IC UART FIFO 32B 25BGA | XR16M670IB25-F.pdf | |
| LT1017CS8#PBF | Comparator General Purpose Pull Up 8-SOIC | LT1017CS8#PBF.pdf | |
| 74LVCH16245ADGG:11 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVCH16245ADGG:11.pdf | |
| SN74LVC3G14DCUR | Inverter IC 3 Channel Schmitt Trigger US8 | SN74LVC3G14DCUR.pdf | |
| 93C46AX-I/SN | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC | 93C46AX-I/SN.pdf | |
| BUK209-50Y,127 | IC TOPFET HIGH SIDE SW TO220-5 | BUK209-50Y,127.pdf | |
| MAX1779EUE | - Converter, TFT LCD Voltage Regulator IC 3 Output 16-TSSOP | MAX1779EUE.pdf |