| Manufacturer Part Number: | MDC700-12IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDC700-12IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDC700-12IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDC700-12IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDC700-12IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDC700-12IO1W is new and unused, you can buy MDC700-12IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDC700-12IO1W.
| MBR12100LPS-TP | DIODE SCHOTTKY 100V 12A TO277B | MBR12100LPS-TP.pdf | |
| VS-MBRB1035TRL-M3 | Diode Schottky 35V 10A Surface Mount TO-263 (D2Pak) | VS-MBRB1035TRL-M3.pdf | |
| ISOPAC0104 | Diode Standard 400V 15A | ISOPAC0104.pdf | |
| BZD17C47P-E3-08 | Zener Diode 47V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD17C47P-E3-08.pdf | |
| STH15NB50FI | MOSFET N-CH 500V 10.5A ISOWAT218 | STH15NB50FI.pdf | |
| 74HCT9046APW,118 | IC PLL W/BAND GAP VCO 16TSSOP | 74HCT9046APW,118.pdf | |
| 8N3SV75BC-0066CDI8 | VCXO IC 122.88MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0066CDI8.pdf | |
| MC9S08QB8CWL | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-SOIC W | MC9S08QB8CWL.pdf | |
| MSP430F6746IPEUR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 128-LQFP (14x20) | MSP430F6746IPEUR.pdf | |
| MAX350CAP+ | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 20-SSOP | MAX350CAP+.pdf | |
| SP334CT-L | 3/5 Transceiver Full RS232, RS485 28-SOIC | SP334CT-L.pdf | |
| INA121P | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | INA121P.pdf | |
| LT6221CS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT6221CS8#TRPBF.pdf | |
| LMV7275MFX/NOPB | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMV7275MFX/NOPB.pdf | |
| MC74HC240ANG | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | MC74HC240ANG.pdf |