| Manufacturer Part Number: | MDC700-14IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1400V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDC700-14IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDC700-14IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDC700-14IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDC700-14IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDC700-14IO1W is new and unused, you can buy MDC700-14IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDC700-14IO1W.
| SMZJ3804BHE3/52 | Zener Diode 43V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3804BHE3/52.pdf | |
| SMBJ5349BE3/TR13 | Zener Diode 12V 5W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5349BE3/TR13.pdf | |
| MMIX1X100N60B3H1 | IGBT 600V 145A 400W Surface Mount 24-SMPD | MMIX1X100N60B3H1.pdf | |
| MCP3911A0T-E/SS | 2 Channel AFE 24 Bit 8.9mW 20-SSOP | MCP3911A0T-E/SS.pdf | |
| ADC1215S065HN/C1,5 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-HVQFN (6x6) | ADC1215S065HN/C1,5.pdf | |
| X9250US24ZT1 | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-SOIC | X9250US24ZT1.pdf | |
| ADSP-21364KSWZ-1AA | IC DSP 32BIT 333MHZ EPAD 144LQFP | ADSP-21364KSWZ-1AA.pdf | |
| MC908JK3ECDWE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC W | MC908JK3ECDWE.pdf | |
| DSPIC33EP128GP504-E/ML | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33EP128GP504-E/ML.pdf | |
| MB90F949APFR-GS-SP | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90945 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F949APFR-GS-SP.pdf | |
| TCAN1042DQ1 | 1/1 Transceiver CAN 8-SOIC | TCAN1042DQ1.pdf | |
| S29GL128P90FAIR22 | IC FLASH MEM 128MBIT PAGE 64BGA | S29GL128P90FAIR22.pdf | |
| S34ML02G100TFB003 | IC FLASH 2GBIT 25NS 48TSOP | S34ML02G100TFB003.pdf | |
| MR2A08AYS35R | IC MRAM 4MBIT 35NS 44TSOP | MR2A08AYS35R.pdf | |
| MP86884DQKTE-LF-Z | IC HALF-BRIDGE PWM TQFN | MP86884DQKTE-LF-Z.pdf |