| Manufacturer Part Number: | MDC700-18IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1800V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDC700-18IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDC700-18IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDC700-18IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDC700-18IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDC700-18IO1W is new and unused, you can buy MDC700-18IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDC700-18IO1W.
| SBR20200CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V Through Hole TO-220-3 | SBR20200CT.pdf | |
| MSP430F2418TPM | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 116KB (116K x 8 + 256B) FLASH 64-LQFP (10x10) | MSP430F2418TPM.pdf | |
| ATTINY24A-SSFR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (1K x 16) FLASH 14-SOIC | ATTINY24A-SSFR.pdf | |
| MAX4594DBVR | 1 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm SOT-23-5 | MAX4594DBVR.pdf | |
| LTC1393CS#TRPBF | 2 Circuit IC Switch 4:1 70 Ohm 16-SOIC | LTC1393CS#TRPBF.pdf | |
| TDA2003AH | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 5-PENTAWATT | TDA2003AH.pdf | |
| AT28C64B-15PI | IC EEPROM 64KBIT 150NS 28DIP | AT28C64B-15PI.pdf | |
| MAX16814CATP+ | LED Driver IC 4 Output DC DC Controller SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) PWM Dimming 150mA | MAX16814CATP+.pdf | |
| S-80851CLNB-B7CT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-80851CLNB-B7CT2G.pdf | |
| XC6122D750MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122D750MR-G.pdf | |
| LP3470IM5-4.63 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | LP3470IM5-4.63.pdf | |
| TLE4276SV85AKSA1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8.5V 400mA P-TO220-5 | TLE4276SV85AKSA1.pdf |