| Manufacturer Part Number: | MDC700-20IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 2000V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDC700-20IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDC700-20IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 2000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDC700-20IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDC700-20IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDC700-20IO1W is new and unused, you can buy MDC700-20IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDC700-20IO1W.
| BSZ034N04LSATMA1 | MOSFET N-CH 40V 19A 8TSDSON | BSZ034N04LSATMA1.pdf | |
| EP4CE40F29C7N | IC FPGA 532 I/O 780FBGA | EP4CE40F29C7N.pdf | |
| MAX4531EWP | 2 Circuit IC Switch 4:1 75 Ohm 20-SOIC W | MAX4531EWP.pdf | |
| DS34LV86TM | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-SOIC | DS34LV86TM.pdf | |
| TVP5146M2PFPR | Video Decoder IC Monitors, TV 80-HTQFP (12x12) | TVP5146M2PFPR.pdf | |
| TDC1000QPWRQ1 | IC AFE ULTRA SENSING 28TSSOP | TDC1000QPWRQ1.pdf | |
| DS90CF564MTDX/NOPB | Interface 48-TSSOP | DS90CF564MTDX/NOPB.pdf | |
| LT1815IS6#TRMPBF | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit TSOT-23-6 | LT1815IS6#TRMPBF.pdf | |
| IS42S16160J-6TL-TR | IC SDRAM 256MB 166MHZ 54TSOP | IS42S16160J-6TL-TR.pdf | |
| AT27C512R-12JC | IC OTP 512KBIT 120NS 32PLCC | AT27C512R-12JC.pdf | |
| TPS3779BDBVT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | TPS3779BDBVT.pdf | |
| AD650KNZ | Volt to Frequency and Frequency to Volt Converter IC 1MHz ±0.1% 14-PDIP | AD650KNZ.pdf | |
| LTC3414IFE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 4A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LTC3414IFE#TRPBF.pdf | |
| SI-3025LSA-TL | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A 8-SOP | SI-3025LSA-TL.pdf | |
| LP2985AIM5X-3.1/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 150mA SOT-23-5 | LP2985AIM5X-3.1/NOPB.pdf |