| Manufacturer Part Number: | MDC700-22IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 2200V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDC700-22IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDC700-22IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 2200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDC700-22IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDC700-22IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDC700-22IO1W is new and unused, you can buy MDC700-22IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDC700-22IO1W.
| NRVBS360BT3G | DIODE SCHOTTKY 60V 4A SMB | NRVBS360BT3G.pdf | |
| PTZTE2520A | Zener Diode 20V 1W ±6% Surface Mount PMDS | PTZTE2520A.pdf | |
| CDLL4760 | Zener Diode 68V ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL4760.pdf | |
| UNR911NG0L | TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 | UNR911NG0L.pdf | |
| BCR 158 B6327 | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 | BCR 158 B6327.pdf | |
| 8N4QV01EG-0134CDI | VCXO IC 100MHz, 156.25MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0134CDI.pdf | |
| PCM1794ADB | DAC, Audio 24 bit 200k I²S 28-SSOP | PCM1794ADB.pdf | |
| LTC2637HMS-LZ8#PBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637HMS-LZ8#PBF.pdf | |
| MB9BF329TAPMC-GE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B320TA Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 1.5625MB (1.5625M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | MB9BF329TAPMC-GE2.pdf | |
| SN75HVD10DR | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN75HVD10DR.pdf | |
| LT1781CSW#TRPBF | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | LT1781CSW#TRPBF.pdf | |
| ISD1612BSYI | Voice Record/Playback IC Single Message 8 ~ 24 Sec Pushbutton 16-SOIC | ISD1612BSYI.pdf | |
| TS507IYLT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | TS507IYLT.pdf | |
| OPA861IDBVTG4 | Transconductance Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | OPA861IDBVTG4.pdf | |
| SN74HC368PWR | Buffer, Inverting 2 Element 2, 4 (Hex) Bit per Element Push-Pull Output 16-TSSOP | SN74HC368PWR.pdf |