| Manufacturer Part Number: | MDK950-12N1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1200V (1.2kV) 950A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDK950-12N1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDK950-12N1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 950A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 500A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 18µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50mA @ 1200V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDK950-12N1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDK950-12N1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDK950-12N1W is new and unused, you can buy MDK950-12N1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDK950-12N1W.
| CZRUR52C3V3 | Zener Diode 3.3V 150mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRUR52C3V3.pdf | |
| BULB128-1 | TRANS NPN 400V 4A I2PAK | BULB128-1.pdf | |
| HUF76423D3S | MOSFET N-CH 60V 20A DPAK | HUF76423D3S.pdf | |
| CY22395FXCT | IC CLOCK GEN PROG 16-TSSOP | CY22395FXCT.pdf | |
| TRF3762-EIRHAT | IC INTEGER-N PLL W/VCO 40VQFN | TRF3762-EIRHAT.pdf | |
| M4A5-64/32-10JNC | IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC | M4A5-64/32-10JNC.pdf | |
| AT87C58X2-SLRUM | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 40/20MHz 32KB (32K x 8) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | AT87C58X2-SLRUM.pdf | |
| R5F21336DNFP#X6 | R8C R8C/3x/33D Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21336DNFP#X6.pdf | |
| MC8640VU1067NC | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 1 Core, 32-Bit 1.067GHz 994-FCCBGA (33x33) | MC8640VU1067NC.pdf | |
| MAX4411ETP+T | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 20-TQFN (4x4) | MAX4411ETP+T.pdf | |
| CY74FCT240CTQCT | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP/QSOP | CY74FCT240CTQCT.pdf | |
| MT48V8M16LFF4-8:G | IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 54VFBGA | MT48V8M16LFF4-8:G.pdf | |
| JANTXV1N5308-1 | Current Regulator Regulator 2.7mA DO-7 | JANTXV1N5308-1.pdf | |
| IXDN404SI | IC MOSFET DRVR LS 4A DUAL 8-SOIC | IXDN404SI.pdf | |
| RT8016GQW | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1A 6-WDFN Exposed Pad | RT8016GQW.pdf |