| Manufacturer Part Number: | MDK950-18N1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1800V (1.8kV) 950A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDK950-18N1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDK950-18N1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1800V (1.8kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 950A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 500A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 18µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50mA @ 1800V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDK950-18N1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDK950-18N1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDK950-18N1W is new and unused, you can buy MDK950-18N1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDK950-18N1W.
| VB20202C-M3/8W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VB20202C-M3/8W.pdf | |
| A170B | Diode Standard 200V 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | A170B.pdf | |
| MPS6724 | TRANS NPN DARL 40V 1A TO-92 | MPS6724.pdf | |
| AO8810 | MOSFET 2N-CH 20V 7A 8-TSSOP | AO8810.pdf | |
| DS1020S-50+ | Delay Line IC Programmable 256 Tap 137.5ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1020S-50+.pdf | |
| LCMXO2280E-4TN144I | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | LCMXO2280E-4TN144I.pdf | |
| MB95F632KWQN-G-SNE1 | F²MC-8FX F²MC-8FX MB95630H Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | MB95F632KWQN-G-SNE1.pdf | |
| 1893BKILF | Ethernet Physical Layer Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 56-VFQFPN (8x8) | 1893BKILF.pdf | |
| LM4674ATL/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 16-DSBGA | LM4674ATL/NOPB.pdf | |
| LM4871N | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-PDIP | LM4871N.pdf | |
| AD8037ARZ-REEL7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8037ARZ-REEL7.pdf | |
| PI74FCT244ATQ | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-QSOP | PI74FCT244ATQ.pdf | |
| MT29F256G08CECBBH6-6ITR:B | IC FLASH 256GBIT VBGA | MT29F256G08CECBBH6-6ITR:B.pdf | |
| JAN1N5292-1 | Current Regulator Regulator 620µA DO-7 | JAN1N5292-1.pdf | |
| UCC27322QDGNRQ1 | IC MOSFET DVR 9A SGL HS 8MSOP | UCC27322QDGNRQ1.pdf |