| Manufacturer Part Number: | MDK950-22N1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 2200V (2.2kV) 950A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDK950-22N1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDK950-22N1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 2200V (2.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 950A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 500A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 18µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50mA @ 2200V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDK950-22N1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDK950-22N1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDK950-22N1W is new and unused, you can buy MDK950-22N1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDK950-22N1W.
| SMBJ5948A/TR13 | Zener Diode 91V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5948A/TR13.pdf | |
| SMAJ4462E3/TR13 | Zener Diode 7.5V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ4462E3/TR13.pdf | |
| MSP430AFE251IPWR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 12MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-TSSOP | MSP430AFE251IPWR.pdf | |
| DS8921ATM/NOPB | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | DS8921ATM/NOPB.pdf | |
| TLC2652AC-14D | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit 14-SOIC | TLC2652AC-14D.pdf | |
| OPA316IDBVR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA316IDBVR.pdf | |
| LT1816ACMS#TRPBF | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 10-MSOP | LT1816ACMS#TRPBF.pdf | |
| MX25R3235FM1IH0 | IC FLASH 32MBIT | MX25R3235FM1IH0.pdf | |
| IS42S32200C1-7TI-TR | IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 86TSOP | IS42S32200C1-7TI-TR.pdf | |
| IDT70824S25PF8 | IC SARAM 64KBIT 25NS 80TQFP | IDT70824S25PF8.pdf | |
| ZXCT1081E5TA | Current Monitor Regulator High-Side 1mA SOT-23-5 | ZXCT1081E5TA.pdf | |
| MAX16046ETN+ | Supervisor Open Drain, Push-Pull 12 Channel 56-TQFN (8x8) | MAX16046ETN+.pdf | |
| AOZ1236QI-01 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 6A 23-VFQFN Exposed Pad | AOZ1236QI-01.pdf | |
| LT3070MPUFD#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 1.8 V 5A 28-QFN (4x5) | LT3070MPUFD#TRPBF.pdf |