| Manufacturer Part Number: | MIG300J2CSB1W |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Power Driver Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Power Driver Module IGBT Half Bridge 600V 300A Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIG300J2CSB1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIG300J2CSB1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Power Driver Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | IGBT | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Current | 300A | |
| Voltage | 600V | |
| Voltage - Isolation | 2500VDC | |
| Package / Case | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIG300J2CSB1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIG300J2CSB1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of MIG300J2CSB1W is new and unused, you can buy MIG300J2CSB1W Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIG300J2CSB1W.
| 3EZ75D5/TR12 | Zener Diode 75V 3W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ75D5/TR12.pdf | |
| IRKH91/10A | SCR Module 1000V 210A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) | IRKH91/10A.pdf | |
| BC807-40LT3G | TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 | BC807-40LT3G.pdf | |
| NP40N055MLE-S18-AY | MOSFET N-CH 55V 40A TO-220 | NP40N055MLE-S18-AY.pdf | |
| 8N4SV75KC-0108CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0108CDI8.pdf | |
| 8N3QV01EG-1033CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 156.25MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-1033CDI8.pdf | |
| MCP4802T-E/MS | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-MSOP | MCP4802T-E/MS.pdf | |
| TSC2017IYZGT | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit I²C, Serial Interface 12-DSBGA (1.53x1.98) | TSC2017IYZGT.pdf | |
| LFE2-12SE-6FN484C | IC FPGA 297 I/O 484FBGA | LFE2-12SE-6FN484C.pdf | |
| 5SGSMD6N3F45C2N | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGSMD6N3F45C2N.pdf | |
| CY8C24423A-12PVXET | M8C PSOC®1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-SSOP | CY8C24423A-12PVXET.pdf | |
| TS87C54X2-MIB | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 40/20MHz 16KB (16K x 8) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | TS87C54X2-MIB.pdf | |
| R5F21247SDFP#V0 | R8C R8C/2x/24 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F21247SDFP#V0.pdf | |
| PPC8568EVTAUJJ | PowerPC e500v2 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.333GHz 1023-FCPBGA (33x33) | PPC8568EVTAUJJ.pdf | |
| 72T1895L5BBGI8 | IC FIFO 65536X18 5NS 144BGA | 72T1895L5BBGI8.pdf |