| Manufacturer Part Number: | MIG600J2CMB1W |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Power Driver Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Power Driver Module IGBT Half Bridge 600V 600A Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIG600J2CMB1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIG600J2CMB1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Power Driver Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | IGBT | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Current | 600A | |
| Voltage | 600V | |
| Voltage - Isolation | 2500VDC | |
| Package / Case | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIG600J2CMB1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIG600J2CMB1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of MIG600J2CMB1W is new and unused, you can buy MIG600J2CMB1W Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIG600J2CMB1W.
| FDMC8651 | MOSFET N-CH 30V 15A POWER33 | FDMC8651.pdf | |
| FDI33N25TU | MOSFET N-CH 250V 33A I2PAK | FDI33N25TU.pdf | |
| SY100EL15LZI-TR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | SY100EL15LZI-TR.pdf | |
| DS17487-3IND+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 4KB Parallel 24-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS17487-3IND+.pdf | |
| MAX5705AAUB+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 10-uMAX | MAX5705AAUB+.pdf | |
| ATTINY13-20SSQ | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (512 x 16) FLASH 8-SOIC | ATTINY13-20SSQ.pdf | |
| ST62T20CB3 | ST6 ST6 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ST62T20CB3.pdf | |
| 5CSEMA6U23I7N | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Cyclone® V SE FPGA - 110K Logic Elements 64KB 800MHz 672-UBGA (23x23) | 5CSEMA6U23I7N.pdf | |
| SN75C3232ED | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | SN75C3232ED.pdf | |
| BD5423AEFS-E2 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 44-HTSSOP-A | BD5423AEFS-E2.pdf | |
| LT1356HS#PBF | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit 16-SOIC | LT1356HS#PBF.pdf | |
| MCP6H01T-E/SN | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP6H01T-E/SN.pdf | |
| MC100EL30DWR2 | IC D-TYPE POS TRG TRPL 20SOIC | MC100EL30DWR2.pdf | |
| MAX16932ATIS/V+T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-TQFN (5x5) | MAX16932ATIS/V+T.pdf | |
| MIC5370-SMYMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 2.8V 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6) | MIC5370-SMYMT-TR.pdf |