| Manufacturer Part Number: | MJL0281A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 260V 15A TO-264 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MJL0281A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MJL0281A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Apr/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 260V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 500mA, 5A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 75 @ 3A, 5V | |
| Power - Max | 180W | |
| Frequency - Transition | 30MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA | |
| Supplier Device Package | TO-264 | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MJL0281A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MJL0281A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MJL0281A is new and unused, you can buy MJL0281A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MJL0281A.
| MBRT40060 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 400A (DC) Chassis Mount Three Tower | MBRT40060.pdf | |
| VS-VSKU56/12 | SCR Module 1200V 95A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKU56/12.pdf | |
| JANTXV2N5416S | TRANS PNP 300V 1A TO-39 | JANTXV2N5416S.pdf | |
| VRF148A | RF Mosfet N-Channel 50V 100mA 30MHz 18dB 30W M113 | VRF148A.pdf | |
| DS4000KI/WBGA | Temperature, Compensated Crystal Oscillator (TCXO) IC 19.44MHz 24-BBGA | DS4000KI/WBGA.pdf | |
| DAC8554IPWRG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | DAC8554IPWRG4.pdf | |
| XC95288-20BG352C | IC CPLD 288MC 20NS 352BGA | XC95288-20BG352C.pdf | |
| PIC18F4221-E/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (2K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F4221-E/PT.pdf | |
| MB90020PMT-GS-325 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-325.pdf | |
| ADA4853-3YCPZ-R7 | IC OPAMP VIDEO TRIPLE 16-LFCSP | ADA4853-3YCPZ-R7.pdf | |
| GV8601AINE3 | IC EQUALIZER EXT REACH 16QFN | GV8601AINE3.pdf | |
| 72V3624L10PF | IC FIFO 512X36 10NS 128QFP | 72V3624L10PF.pdf | |
| SCAN16512ASM/NOPB | IC UNIV BUS TXRX 16BIT 64FBGA | SCAN16512ASM/NOPB.pdf | |
| MT49H8M36BM-33 IT:B | IC RLDRAM 288MBIT 3.3NS UBGA | MT49H8M36BM-33 IT:B.pdf | |
| XC6123E745ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123E745ER-G.pdf |