| Manufacturer Part Number: | MJL3281A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 260V 15A TO264 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MJL3281A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MJL3281A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 19/Jun/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 260V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 1A, 10A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 75 @ 5A, 5V | |
| Power - Max | 200W | |
| Frequency - Transition | 30MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA | |
| Supplier Device Package | TO-264 | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MJL3281A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MJL3281A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MJL3281A is new and unused, you can buy MJL3281A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MJL3281A.
| VS-70MT160P-P | MOD BRIDGE 3PH 75A 1600V MTP | VS-70MT160P-P.pdf | |
| 30CTH02FP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 15A Through Hole TO-220-3 Full Pack | 30CTH02FP.pdf | |
| VSB3200-E3/54 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO201AD | VSB3200-E3/54.pdf | |
| SI5346A-D-GM | BASE/BLANK PROTOTYPING DEVICE:DU | SI5346A-D-GM.pdf | |
| 8N4DV85FC-0090CDI | VCXO IC 159.375MHz, 133.33MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0090CDI.pdf | |
| EP1C6F256I7 | IC FPGA 185 I/O 256FBGA | EP1C6F256I7.pdf | |
| C8051F327-GMR | 8051 C8051F32x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-QFN (5x5) | C8051F327-GMR.pdf | |
| LT1413ACN8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | LT1413ACN8#PBF.pdf | |
| NLV74HCT04ADG | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | NLV74HCT04ADG.pdf | |
| MCZ33395EW | Motor Driver Power MOSFET PWM 32-SOIC | MCZ33395EW.pdf | |
| XC6124D733ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124D733ER-G.pdf | |
| ZR431C01 | Shunt Voltage Reference IC 20V ±1% 100mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | ZR431C01.pdf | |
| ISL9008AIETZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 150mA SC-70-5 | ISL9008AIETZ-T.pdf | |
| RT9172-33GM | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 3A TO-263-3 | RT9172-33GM.pdf |