| Manufacturer Part Number: | MJW0281A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 260V 15A TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MJW0281A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MJW0281A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 260V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 500mA, 5A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 75 @ 3A, 5V | |
| Power - Max | 150W | |
| Frequency - Transition | 30MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Supplier Device Package | TO-247 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MJW0281A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MJW0281A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MJW0281A is new and unused, you can buy MJW0281A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MJW0281A.
| STF60100C | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | STF60100C.pdf | |
| B664-2T | SCR Module 1200V 42.5A (DC) Common Cathode - All SCRs Chassis Mount Module | B664-2T.pdf | |
| PMDXB950UPE | MOSFET 2P-CH 20V 0.5A 6DFN | PMDXB950UPE.pdf | |
| LTC1591-1CG#PBF | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SSOP | LTC1591-1CG#PBF.pdf | |
| MB90497GPMC-G-104-BND | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90497GPMC-G-104-BND.pdf | |
| MPC8313CVRADDB | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 267MHz 516-TEPBGA (27x27) | MPC8313CVRADDB.pdf | |
| MAX3232IDWG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | MAX3232IDWG4.pdf | |
| LTC4300-1CMS8#PBF | Buffer, Accelerator 2 Channel 400kHz 8-MSOP | LTC4300-1CMS8#PBF.pdf | |
| MC33889BPEGR2 | System Basis Chip Interface 28-SOIC W | MC33889BPEGR2.pdf | |
| 74VHC174TTR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP | 74VHC174TTR.pdf | |
| MIC2039EYM6-TR | IC SW DISTRIBUTION SOT23-6L | MIC2039EYM6-TR.pdf | |
| MIC2547-1BM | IC SW CURR LIMIT DUAL 16-SOP | MIC2547-1BM.pdf |