| Manufacturer Part Number: | MJW0302A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 260V 15A TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MJW0302A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MJW0302A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 260V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 500mA, 5A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 75 @ 3A, 5V | |
| Power - Max | 150W | |
| Frequency - Transition | 30MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Supplier Device Package | TO-247 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MJW0302A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MJW0302A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MJW0302A is new and unused, you can buy MJW0302A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MJW0302A.
| AU2PMHM3_A/I | Diode Avalanche 1000V (1kV) 1.3A Surface Mount TO-277A (SMPC) | AU2PMHM3_A/I.pdf | |
| JANTX1N6336US | Zener Diode 33V 500mW ±5% Surface Mount B, SQ-MELF | JANTX1N6336US.pdf | |
| L0107ME | TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92 | L0107ME.pdf | |
| BLS3135-65,114 | RF Transistor NPN 75V 8A 3.5GHz 200W Surface Mount CDFM2 | BLS3135-65,114.pdf | |
| DRA2522J0L | TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 | DRA2522J0L.pdf | |
| FDS7288N3 | MOSFET N-CH 30V 20A 8-SOIC | FDS7288N3.pdf | |
| ADF5002BCPZ-RL7 | IC PRESCALER 18GHZ 16LFCSP | ADF5002BCPZ-RL7.pdf | |
| 8N4SV76AC-0178CDI8 | VCXO IC 800MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0178CDI8.pdf | |
| 8N3DV85EC-0077CDI | VCXO IC 125MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0077CDI.pdf | |
| MB90549GSPFR-G-181 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90549GSPFR-G-181.pdf | |
| MAX3226EEAE+T | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX3226EEAE+T.pdf | |
| ISD17240EYI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 160 ~ 480 Sec Pushbutton, SPI 28-TSOP | ISD17240EYI.pdf | |
| BD3180FV-E2 | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-SSOP | BD3180FV-E2.pdf | |
| 54FCT245TDB | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-CDIP | 54FCT245TDB.pdf | |
| SN74AVCA406LZQSR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 4 Channel 24-BGA MICROSTAR JUNIOR (3x3) | SN74AVCA406LZQSR.pdf |