| Manufacturer Part Number: | MM5Z10V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z10V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z10V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z10V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z10V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z10V is new and unused, you can buy MM5Z10V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z10V.
| TBAV99,LM | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 80V 100mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TBAV99,LM.pdf | |
| CDBZ5T30100-HF | DIODE SCHOTTKY 100V 30A SMC | CDBZ5T30100-HF.pdf | |
| 1N4148WS-E3-18 | DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD323 | 1N4148WS-E3-18.pdf | |
| 1N5354BG | Zener Diode 17V 5W ±5% Through Hole Axial | 1N5354BG.pdf | |
| SZBZX84C3V6ET1G | Zener Diode 3.6V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84C3V6ET1G.pdf | |
| ZTX458STOA | TRANS NPN 400V 0.3A E-LINE | ZTX458STOA.pdf | |
| IDT5T9316NLGI8 | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 1GHz 52-VFQFN Exposed Pad | IDT5T9316NLGI8.pdf | |
| 8N4DV85EC-0151CDI8 | VCXO IC 150MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0151CDI8.pdf | |
| LTC1199LCMS8#TRPBF | 10 Bit Analog to Digital Converter 1, 2 Input 1 SAR 8-MSOP | LTC1199LCMS8#TRPBF.pdf | |
| PIC18F44K20-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F44K20-I/ML.pdf | |
| SN74F377AN | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP | SN74F377AN.pdf | |
| MT29F4G16ABAEAH4-IT:E TR | IC FLASH 4GBIT VFBGA | MT29F4G16ABAEAH4-IT:E TR.pdf | |
| HFC0300HS-LF | Converter Offline Flyback Topology 7-SOIC | HFC0300HS-LF.pdf | |
| LT1930AES5#TRMPBF | Boost, Flyback, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.45V 1 Output 1A (Switch) SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | LT1930AES5#TRMPBF.pdf | |
| LT3991IMSE-5#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1.2A 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT3991IMSE-5#TRPBF.pdf |