| Manufacturer Part Number: | MM5Z13V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z13V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z13V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MM5Z Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z13V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z13V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z13V is new and unused, you can buy MM5Z13V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z13V.
| IRFS9N60APBF | MOSFET N-CH 600V 9.2A D2PAK | IRFS9N60APBF.pdf | |
| SI5344D-A-GM | IC CLK BUFFER PLL 44QFN | SI5344D-A-GM.pdf | |
| AD10200BZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 68-CLCC (24.13x24.13) | AD10200BZ.pdf | |
| LAMXO2280E-3FTN256E | IC CPLD 1140MC 5.1NS 256BGA | LAMXO2280E-3FTN256E.pdf | |
| ISPLSI 2096A-100LT128 | IC CPLD 96MC 10NS 128TQFP | ISPLSI 2096A-100LT128.pdf | |
| MB90549GPF-G-138-BNDE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90549GPF-G-138-BNDE1.pdf | |
| LM3S5P31-IQC80-C5T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S5P31-IQC80-C5T.pdf | |
| AT28C64B-15TA | IC EEPROM 64KBIT 150NS 28TSOP | AT28C64B-15TA.pdf | |
| TNY380GN-TL | Converter Offline Flyback Topology 132kHz ~ 264kHz SMD-8C | TNY380GN-TL.pdf | |
| LTC4224IMS-2#TRPBF | Hot Swap Controller 2 Channel General Purpose 10-MSOP | LTC4224IMS-2#TRPBF.pdf | |
| MAX8555EUB+ | OR Controller N+1 ORing Controller N-Channel N:1 10-uMAX | MAX8555EUB+.pdf | |
| XC6121F517MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121F517MR-G.pdf | |
| LM285BYM-1.2/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±1% 20mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM285BYM-1.2/NOPB.pdf | |
| MAX6133BASA41+ | Series Voltage Reference IC ±0.08% 15mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6133BASA41+.pdf | |
| NCP508SQ15T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 50mA SC-88A (SC-70-5 / SOT-353) | NCP508SQ15T1G.pdf |