| Manufacturer Part Number: | MM5Z15V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 200mW ±5% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z15V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z15V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MM5Z Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 10.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z15V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z15V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z15V is new and unused, you can buy MM5Z15V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z15V.
| VS-42HF80 | Diode Standard 800V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-42HF80.pdf | |
| JANTXV1N4617UR-1 | Zener Diode 2.4V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N4617UR-1.pdf | |
| DTA123EETL | TRANS PREBIAS PNP 150MW EMT3 | DTA123EETL.pdf | |
| 8T49N203A-999NLGI8 | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN | 8T49N203A-999NLGI8.pdf | |
| MAX187CEPA+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | MAX187CEPA+.pdf | |
| DSPIC33EP64GP506-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC33EP64GP506-I/PT.pdf | |
| ST62T62CM6 | ST6 ST6 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.8KB (1.8K x 8) OTP | ST62T62CM6.pdf | |
| AM26LV32EIPWR | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-TSSOP | AM26LV32EIPWR.pdf | |
| ADM3311EARSZ | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | ADM3311EARSZ.pdf | |
| AMIS30660CANH2G | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | AMIS30660CANH2G.pdf | |
| OPA2363AIRSVR | CMOS Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 16-UQFN (2.6x1.8) | OPA2363AIRSVR.pdf | |
| AD8639WARZ | Auto-Zero Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8639WARZ.pdf | |
| 74AUP2G04FW4-7 | Inverter IC 2 Channel 6-X2DFN (1x1) | 74AUP2G04FW4-7.pdf | |
| AT21CS01-SSHM12-T | IC EEPROM 125KBPS 8SOIC | AT21CS01-SSHM12-T.pdf | |
| U2043B-MFPY | IC FLASH CONTROL 10W SGL 8SOIC | U2043B-MFPY.pdf |