| Manufacturer Part Number: | MM5Z16V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z16V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z16V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 11.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z16V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z16V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z16V is new and unused, you can buy MM5Z16V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z16V.
| DL4002 | Diode Standard 100V 1A Surface Mount MELF | DL4002.pdf | |
| UZ736HR2 | Zener Diode 36V 3W ±5% Through Hole | UZ736HR2.pdf | |
| MMBZ4684-E3-18 | Zener Diode 3.3V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4684-E3-18.pdf | |
| SMAJ4734AE3/TR13 | Zener Diode 5.6V 2W ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAJ4734AE3/TR13.pdf | |
| IPA50R950CE | MOSFET N-CH 500V 4.3A PG-TO220FP | IPA50R950CE.pdf | |
| 8N3SV75FC-0051CDI | VCXO IC 672.1562MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0051CDI.pdf | |
| ISPLSI 1032-60LTI | IC CPLD 128MC 20NS 100TQFP | ISPLSI 1032-60LTI.pdf | |
| X66AK2H12AAW2 | IC DSP ARM SOC BGA | X66AK2H12AAW2.pdf | |
| XC5VSX240T-1FFG1738C | IC FPGA 960 I/O 1738FCBGA | XC5VSX240T-1FFG1738C.pdf | |
| M38K09F8LFP | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | M38K09F8LFP.pdf | |
| AD602JR | Variable Gain Amplifier 2 Circuit 16-SOIC | AD602JR.pdf | |
| NLVHCT245ADTR2G | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 20-TSSOP | NLVHCT245ADTR2G.pdf | |
| S25FL256SAGMFVG03 | IC FLASH 256MBIT CMOS SPI 16SOIC | S25FL256SAGMFVG03.pdf | |
| MIC803-40D2VM3-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | MIC803-40D2VM3-TR.pdf | |
| LM2936MP-3.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 50mA SOT-223-4 | LM2936MP-3.0/NOPB.pdf |