| Manufacturer Part Number: | MM5Z20V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 41010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MM5Z Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 55 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 14V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z20V is new and unused, you can buy MM5Z20V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z20V.
| RN771VTE-17 | RF Diode PIN - Single 50V 50mA UMD2 | RN771VTE-17.pdf | |
| CMDZ5228B TR | Zener Diode 3.9V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ5228B TR.pdf | |
| BZT52B5V6-E3-18 | Zener Diode 5.6V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B5V6-E3-18.pdf | |
| S6010FS31 | SCR 600V 10A Sensitive Gate Through Hole TO-202 | S6010FS31.pdf | |
| SKI06106 | MOSFET N-CH 60V 57A TO-263 | SKI06106.pdf | |
| KMPC8349EVVAJF | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 672-TBGA (35x35) | KMPC8349EVVAJF.pdf | |
| LMC6042IMX | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6042IMX.pdf | |
| SN74LVCH16652ADGVR | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-TVSOP | SN74LVCH16652ADGVR.pdf | |
| SN74LS175DR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC | SN74LS175DR.pdf | |
| SN74HCT02N | NOR Gate IC 4 Channel 14-PDIP | SN74HCT02N.pdf | |
| TEA1521P/N2,112 | Converter Offline Flyback Topology 10kHz ~ 200kHz 8-DIP | TEA1521P/N2,112.pdf | |
| AS1910V-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | AS1910V-T.pdf |