| Manufacturer Part Number: | MM5Z27V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 27V 200mW ±7% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z27V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z27V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MM5Z Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V | |
| Tolerance | ±7% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 18.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z27V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z27V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z27V is new and unused, you can buy MM5Z27V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z27V.
| VS-40HFL60S02 | DIODE GEN PURP 600V 40A DO203AB | VS-40HFL60S02.pdf | |
| L6004F61 | TRIAC SENS GATE 600V 4A TO202 | L6004F61.pdf | |
| LTC2180CUP#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2180CUP#PBF.pdf | |
| LTC2321IUFD-16#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 28-QFN (4x5) | LTC2321IUFD-16#TRPBF.pdf | |
| Z8F041ASJ020EG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-SOIC | Z8F041ASJ020EG2156.pdf | |
| Z86E7316FSC | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) OTP 44-QFP (10x10) | Z86E7316FSC.pdf | |
| PIC16LF874T-04I/PQ | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-MQFP (10x10) | PIC16LF874T-04I/PQ.pdf | |
| MPC8547VUATG | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.2GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8547VUATG.pdf | |
| SN75C188NSR | 4/0 Driver RS232 14-SO | SN75C188NSR.pdf | |
| MAX9220EUM+TD | 1.785Gbps Deserializer 3 Input 21 Output 48-TSSOP | MAX9220EUM+TD.pdf | |
| MAX9741ETN+TD | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 56-TQFN (8x8) | MAX9741ETN+TD.pdf | |
| CD74HCT123E | Monostable Multivibrator 25ns 16-PDIP | CD74HCT123E.pdf | |
| FT24C64A-USR-T | IC EEPROM 64KBIT 1MHZ 8SOP | FT24C64A-USR-T.pdf | |
| 93LC46BXT-I/SNG | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC | 93LC46BXT-I/SNG.pdf | |
| XC6118C11AGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118C11AGR-G.pdf |