| Manufacturer Part Number: | MM5Z30V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 200mW ±7% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z30V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z30V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±7% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 21V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z30V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z30V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z30V is new and unused, you can buy MM5Z30V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z30V.
| BAV70HDWQ-13 | Diode Array 2 Pair Common Cathode Standard 100V 125mA Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | BAV70HDWQ-13.pdf | |
| BAV19W-G3-08 | DIODE GEN PURP 100V 250MA SOD123 | BAV19W-G3-08.pdf | |
| ESH3CHE3/9AT | Diode Standard 150V 3A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | ESH3CHE3/9AT.pdf | |
| DF71242N50FPV#Z1 | SH-2 SuperH® SH Tiny Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (10x10) | DF71242N50FPV#Z1.pdf | |
| R5F571MJDDLK#20 | RXv2 RX71M Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 3MB (3M x 8) FLASH 145-TFLGA (7x7) | R5F571MJDDLK#20.pdf | |
| MAX6449UT46L+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | MAX6449UT46L+T.pdf | |
| TL7733BCDE4 | Supervisor Complementary 1 Channel 8-SOIC | TL7733BCDE4.pdf | |
| AP1154ADL18 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A 8-HSOP | AP1154ADL18.pdf | |
| EL5825IRZ-T7 | - Converter, TFT LCD Voltage Regulator IC 8 Output 24-TSSOP | EL5825IRZ-T7.pdf |