| Manufacturer Part Number: | MM5Z36V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 23844 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z36V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z36V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MM5Z Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 90 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 25.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z36V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z36V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z36V is new and unused, you can buy MM5Z36V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z36V.
| CBRLD1-04 TR13 | RECT BRIDGE 1A 400V 4LPDIP | CBRLD1-04 TR13.pdf | |
| VS-VSKU105/16 | SCR Module 1600V 165A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKU105/16.pdf | |
| STP16NK60Z | MOSFET N-CH 600V 14A TO-220 | STP16NK60Z.pdf | |
| CDCU2A877ZQLT | IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 52-BGA | CDCU2A877ZQLT.pdf | |
| DS1091LUA-066+ | IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP | DS1091LUA-066+.pdf | |
| MAX542CCSD+ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 14-SOIC | MAX542CCSD+.pdf | |
| PIC16F1574-I/P | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-PDIP | PIC16F1574-I/P.pdf | |
| DF38102HWV | H8/300L H8® H8/300L SLP Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | DF38102HWV.pdf | |
| ADN4696EBRZ | 1/1 Transceiver Half LVDS, Multipoint 8-SOIC | ADN4696EBRZ.pdf | |
| ALD1704GPAL | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | ALD1704GPAL.pdf | |
| SN74AS1034AN | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-PDIP | SN74AS1034AN.pdf | |
| 74LCX2244SJ | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOP | 74LCX2244SJ.pdf | |
| ISL80111IRAJZ-T7A | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 3.3 V 1A 10-DFN (3x3) | ISL80111IRAJZ-T7A.pdf |