| Manufacturer Part Number: | MM5Z51V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 65110 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 51V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z51V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z51V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MM5Z Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 180 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 35.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z51V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z51V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z51V is new and unused, you can buy MM5Z51V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z51V.
| MPG06BHE3_A/53 | DIODE GEN PURP 100V 1A MPG06 | MPG06BHE3_A/53.pdf | |
| HSMP-3812-TR2G | RF Diode PIN - 1 Pair Series Connection 100V 1A SOT-23-3 | HSMP-3812-TR2G.pdf | |
| BB171X | DIODE VHF VAR CAP 32V SOD323 | BB171X.pdf | |
| LX807DE | TRIAC SENS GATE 400V 0.8A TO92 | LX807DE.pdf | |
| PBSS5240XF | TRANS PNP 40V 2A SOT89 | PBSS5240XF.pdf | |
| SI6969BDQ-T1-GE3 | MOSFET 2P-CH 12V 4A 8TSSOP | SI6969BDQ-T1-GE3.pdf | |
| IRL3715ZPBF | MOSFET N-CH 20V 50A TO-220AB | IRL3715ZPBF.pdf | |
| 8N3DV85KC-0144CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0144CDI.pdf | |
| MCP3001T-I/ST | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-TSSOP | MCP3001T-I/ST.pdf | |
| EPM3512AFI256-10 | IC CPLD 512MC 10NS 256FBGA | EPM3512AFI256-10.pdf | |
| LC4064B-5T100C | IC CPLD 64MC 5NS 100TQFP | LC4064B-5T100C.pdf | |
| LFSCM3GA25EP1-5FN900C | IC FPGA 378 I/O 900FBGA | LFSCM3GA25EP1-5FN900C.pdf | |
| FIN1028MX | 0/2 Receiver LVDS 8-SOIC | FIN1028MX.pdf | |
| SN65LV1212DBG4 | 400Mbps Deserializer 1 Input 10 Output 28-SSOP | SN65LV1212DBG4.pdf | |
| SN65LV1224ADBG4 | 660Mbps Deserializer 1 Input 10 Output 28-SSOP | SN65LV1224ADBG4.pdf |