| Manufacturer Part Number: | MM5Z56V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 56V 200mW ±7% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z56V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z56V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 56V | |
| Tolerance | ±7% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 39.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z56V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z56V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z56V is new and unused, you can buy MM5Z56V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z56V.
| NSBC144EDP6T5G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 | NSBC144EDP6T5G.pdf | |
| IRF9310PBF | MOSFET P-CH 30V 20A 8-SOIC | IRF9310PBF.pdf | |
| GP2M008A060PG | MOSFET N-CH 600V 7.5A IPAK | GP2M008A060PG.pdf | |
| FGH40T65SPD_F155 | IGBT Trench Field Stop 650V 80A 267W Through Hole TO-247 | FGH40T65SPD_F155.pdf | |
| J111_D74Z | JFET N-Channel 35V 20mA @ 15V 625mW Through Hole TO-92-3 | J111_D74Z.pdf | |
| 8N4SV76AC-0111CDI | VCXO IC 500MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0111CDI.pdf | |
| 8N3QV01EG-0027CDI8 | VCXO IC 400MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0027CDI8.pdf | |
| AFE7225IRGC25 | 4 Channel AFE 12 Bit 650mW 64-VQFN (9x9) | AFE7225IRGC25.pdf | |
| ISL22343UFV20Z-TK | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 20-TSSOP | ISL22343UFV20Z-TK.pdf | |
| EPF10K30AFC484-3 | IC FPGA 246 I/O 484FBGA | EPF10K30AFC484-3.pdf | |
| PIC16C63AT-04I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16C63AT-04I/SS.pdf | |
| PIC24EP64GP206T-E/PT | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC24EP64GP206T-E/PT.pdf | |
| MAX218CPP+ | 2/2 Transceiver Full RS232 20-PDIP | MAX218CPP+.pdf | |
| AD8332ACP-R2 | Variable Gain Amplifier IC Signal Processing 32-LFCSP-WQ (5x5) | AD8332ACP-R2.pdf | |
| LM5031SDX/NOPB | Regulator DC-DC Controller IC | LM5031SDX/NOPB.pdf |