| Manufacturer Part Number: | MM5Z62V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z62V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z62V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 215 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 43.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z62V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z62V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z62V is new and unused, you can buy MM5Z62V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z62V.
| VUO70-08NO7 | RECT BRIDGE 3PH 70A 800V FO-T-A | VUO70-08NO7.pdf | |
| 1SS244T-77 | Diode Standard 220V 200mA Through Hole MSD | 1SS244T-77.pdf | |
| IRF3709ZLPBF | MOSFET N-CH 30V 87A TO-262 | IRF3709ZLPBF.pdf | |
| DS1244WP-120IND+ | Real Time Clock (RTC) IC Phantom Time Chip 32KB Parallel 34-PowerCap™ Module | DS1244WP-120IND+.pdf | |
| PIC12HV615T-I/SN | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-SOIC | PIC12HV615T-I/SN.pdf | |
| LT1013DPE4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | LT1013DPE4.pdf | |
| MAX4275BKEUA | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4275BKEUA.pdf | |
| CG7803AA | IC SRAM 100TQFP | CG7803AA.pdf | |
| TPS2491DGS | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 10-VSSOP | TPS2491DGS.pdf | |
| S-8333ACGB-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8333ACGB-T8T1G.pdf |