| Manufacturer Part Number: | MM5Z68V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z68V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z68V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MM5Z Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 240 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 47.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z68V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z68V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z68V is new and unused, you can buy MM5Z68V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z68V.
| 63CNQ100 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 30A Through Hole PRM3 | 63CNQ100.pdf | |
| S25B | Diode Standard 100V 25A Chassis, Stud Mount | S25B.pdf | |
| MMBTA93LT1 | TRANS PNP 200V 0.5A SOT-23 | MMBTA93LT1.pdf | |
| DTA124XETL | TRANS PREBIAS PNP 150MW EMT3 | DTA124XETL.pdf | |
| 8N4Q001LG-0095CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 133MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0095CDI.pdf | |
| MC14069UBCPG | Inverter IC 6 Channel 14-PDIP | MC14069UBCPG.pdf | |
| TC74LCX573FTEL | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | TC74LCX573FTEL.pdf | |
| 74LCX373TTR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | 74LCX373TTR.pdf | |
| S25FL128SDPNFI001 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 8WSON | S25FL128SDPNFI001.pdf | |
| LTC1439CGW#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 36-SSOP | LTC1439CGW#PBF.pdf | |
| IP2003APBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 40A Power Block (LGA) | IP2003APBF.pdf | |
| TLE42742GV50ATMA1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 400mA PG-TO263-3 | TLE42742GV50ATMA1.pdf |