| Manufacturer Part Number: | MMBD1701A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 30V 50mA Surface Mount SOT-23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMBD1701A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMBD1701A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 50mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 50mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 20V | |
| Capacitance @ Vr, F | 1pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMBD1701A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMBD1701A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MMBD1701A is new and unused, you can buy MMBD1701A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMBD1701A.
| DF1508S-G | RECTIFIER BRIDGE 1.5A 800V DF | DF1508S-G.pdf | |
| STF18NM60ND | MOSFET N-CH 600V 13A TO-220FP | STF18NM60ND.pdf | |
| AD569KN | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PDIP | AD569KN.pdf | |
| Z8F042ASB020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F042ASB020SG.pdf | |
| MC9S12UF32PUE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 30MHz 32KB (32K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MC9S12UF32PUE.pdf | |
| ISL43143IRZ | 4 Circuit IC Switch 1:1 25 Ohm 16-QFN (4x4) | ISL43143IRZ.pdf | |
| MCP2544FDT-E/MF | 1/1 Transceiver CAN 8-DFN (3x3) | MCP2544FDT-E/MF.pdf | |
| OPA2356AID | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2356AID.pdf | |
| THS3122ID | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | THS3122ID.pdf | |
| SN74LVC16244ADGGR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | SN74LVC16244ADGGR.pdf | |
| 72231L25PFI8 | IC FIFO SYNC 512X9 25NS 32QFP | 72231L25PFI8.pdf | |
| DS25CP104TSQ/NOPB | Crosspoint Switch 1 x 4:4 40-WQFN (6x6) | DS25CP104TSQ/NOPB.pdf | |
| SY10ELT22LZG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | SY10ELT22LZG.pdf | |
| FT24C256A-USR-B | IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOP | FT24C256A-USR-B.pdf | |
| UC2845BDR2G | Boost, Flyback Regulator Positive or Negative, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC | UC2845BDR2G.pdf |