| Manufacturer Part Number: | MMBT2222A,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 27207 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 0.6A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMBT2222A,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMBT2222A,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 | |
| PCN Assembly/Origin | Additional Leadframe Suppliers SOT23 31/Aug/2013 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMBT2222A,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMBT2222A,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MMBT2222A,215 is new and unused, you can buy MMBT2222A,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMBT2222A,215.
| DSI30-12AS-TUB | DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO263 | DSI30-12AS-TUB.pdf | |
| JANTX1N4955 | Zener Diode 7.5V 5W ±5% Through Hole | JANTX1N4955.pdf | |
| PS12036 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 15A 28-DIP Module | PS12036.pdf | |
| T435-400T | TRIAC ALTERNISTOR 400V TO220AB | T435-400T.pdf | |
| ATP204-TL-H | MOSFET N-CH 30V 100A ATPAK | ATP204-TL-H.pdf | |
| DS1747WP-120+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 512KB Parallel 34-PowerCap™ Module | DS1747WP-120+.pdf | |
| 5SEE9F45C2L | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SEE9F45C2L.pdf | |
| T89C51CC01CA-SLSIM | 80C51 AT89C CAN Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | T89C51CC01CA-SLSIM.pdf | |
| SN74HC244PWT | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74HC244PWT.pdf | |
| 93LC66BX/SN | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC | 93LC66BX/SN.pdf | |
| LC75827W-SH-E | IC LCD DISPLAY DRIVER | LC75827W-SH-E.pdf | |
| XC6124C233MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124C233MG-G.pdf | |
| LTC1778EGN#TRPBF | Buck, Buck-Boost Regulator Positive or Negative Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SSOP | LTC1778EGN#TRPBF.pdf | |
| MC7810CT-BP | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10V 1.5A TO-220 | MC7810CT-BP.pdf |