| Manufacturer Part Number: | MMBT2222A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 190221 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 1A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMBT2222A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMBT2222A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | SOT23 Manufacturing Source 31/May2013 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 Black Plastic Reel Update 30/Jun/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMBT2222A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMBT2222A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MMBT2222A is new and unused, you can buy MMBT2222A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMBT2222A.
| SDURF1060CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | SDURF1060CT.pdf | |
| 1N4007GPHE3/54 | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4007GPHE3/54.pdf | |
| BZX384B62-G3-08 | Zener Diode 62V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B62-G3-08.pdf | |
| L4004F541 | TRIAC SENS GATE 400V 4A TO202 | L4004F541.pdf | |
| DMP21D0UFD-7 | MOSFET P-CH 20V 820MA 3DFN | DMP21D0UFD-7.pdf | |
| IRF6722MTRPBF | MOSFET N-CH 30V 13A DIRECTFET | IRF6722MTRPBF.pdf | |
| 8N4SV76LC-0022CDI8 | VCXO IC 176.8382MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0022CDI8.pdf | |
| 8N4Q001EG-0168CDI8 | Clock Oscillator IC 74.25MHz, 74.174MHz, 74.25MHz, 74.174MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0168CDI8.pdf | |
| STM32F318C8Y6TR | ARM® Cortex®-M4 STM32 F3 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 64KB (64K x 8) FLASH 49-WLCSP | STM32F318C8Y6TR.pdf | |
| MC7448HX1267ND | PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.267GHz 360-FCCBGA (25x25) | MC7448HX1267ND.pdf | |
| THS6093IPWPR | 2/0 Driver 14-HTSSOP | THS6093IPWPR.pdf | |
| OP42GPZ | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | OP42GPZ.pdf | |
| 74ACT157SJ | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOP | 74ACT157SJ.pdf | |
| CY7C144-15AXI | IC SRAM 64KBIT 15NS 64TQFP | CY7C144-15AXI.pdf | |
| LM5056PMHE/NOPB | Base Station-Networking Line Cards, Servers PMIC 28-HTSSOP | LM5056PMHE/NOPB.pdf |