| Manufacturer Part Number: | MMBT2369A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 30010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 15V 0.2A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMBT2369A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMBT2369A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | SOT23 Manufacturing Source 31/May2013 Assembly Site Addition 20/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 10mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 400nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 10mA, 1V | |
| Power - Max | 225mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMBT2369A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMBT2369A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MMBT2369A is new and unused, you can buy MMBT2369A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMBT2369A.
| MCD72-14IO1B | SCR Module 1400V 180A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount TO-240AA | MCD72-14IO1B.pdf | |
| MMPQ3904 TR13 | TRANSISTOR NPN QUAD SMD | MMPQ3904 TR13.pdf | |
| IRFB31N20DPBF | MOSFET N-CH 200V 31A TO-220AB | IRFB31N20DPBF.pdf | |
| D2-92683-QR-T | IC DGTL AMP INTELLIGENT 72QFN | D2-92683-QR-T.pdf | |
| STW81100AT-1 | IC SYNTHESIZER MULTI RF 28VFQFPN | STW81100AT-1.pdf | |
| 8N3DV85BC-0103CDI8 | VCXO IC 240MHz, 240MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0103CDI8.pdf | |
| MSP430F6735AIPZR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F6735AIPZR.pdf | |
| MCP6N11-002E/SN | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP6N11-002E/SN.pdf | |
| TW8809-NA2-CR | IC LCD TFT CTRLR 56QFN | TW8809-NA2-CR.pdf | |
| CD74AC164M96 | IC 8BIT SHIFT REGISTER 14-SOIC | CD74AC164M96.pdf | |
| MT35XU02GCBA1G12-0SIT | SERIAL NOR SLC 256MX8 TBGA DDP | MT35XU02GCBA1G12-0SIT.pdf | |
| LA6245P-CL-TLM-E | IC MOTOR DVR BTL 4CH 36HSOP | LA6245P-CL-TLM-E.pdf | |
| MAX6381XR17D3-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MAX6381XR17D3-T.pdf | |
| X5169PI-4.5A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5169PI-4.5A.pdf | |
| ISL9011IRFCZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.5V, 1.8V 150mA, 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9011IRFCZ.pdf |