| Manufacturer Part Number: | MMBT4401K |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 0.6A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMBT4401K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMBT4401K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 750mV @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 1V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMBT4401K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMBT4401K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MMBT4401K is new and unused, you can buy MMBT4401K Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMBT4401K.
| F1827RD600 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 600V 25A (DC) Chassis Mount Module | F1827RD600.pdf | |
| CDBM230-G | Diode Schottky 30V 2A (DC) Surface Mount Mini SMA/SOD-123 | CDBM230-G.pdf | |
| SZMMSZ4690ET3G | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | SZMMSZ4690ET3G.pdf | |
| 8N4SV75EC-0029CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0029CDI8.pdf | |
| 8N4DV85LC-0109CDI | VCXO IC 156.25MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0109CDI.pdf | |
| AD977ABRSZRL | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SSOP | AD977ABRSZRL.pdf | |
| XA7A75T-1CSG324Q | IC FPGA 210 I/O 324BGA | XA7A75T-1CSG324Q.pdf | |
| STM32F417IEH6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 168MHz 512KB (512K x 8) FLASH 176-UFBGA (10x10) | STM32F417IEH6.pdf | |
| Z86C9325ASC | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 25MHz ROMless | Z86C9325ASC.pdf | |
| AD9911BCPZ-REEL7 | Direct Digital Synthesis IC 10 b 500MHz 32 b Tuning 56-LFCSP-VQ (8x8) | AD9911BCPZ-REEL7.pdf | |
| MAX281BCPA | IC FILTER 5TH-ORDER BESSEL 8-DIP | MAX281BCPA.pdf | |
| 74AHC374D,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | 74AHC374D,118.pdf | |
| SN74AC00DBRG4 | NAND Gate IC 4 Channel 14-SSOP | SN74AC00DBRG4.pdf | |
| NCP1200P40 | Converter Offline Flyback Topology 40kHz 8-PDIP | NCP1200P40.pdf | |
| UBA2032T/N2,118 | IC DRIVER FULL BRIDGE 24SOIC | UBA2032T/N2,118.pdf |