| Manufacturer Part Number: | MMPQ2222A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 4NPN 40V 0.5A 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMPQ2222A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMPQ2222A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 4 NPN (Quad) | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 16-SOIC | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMPQ2222A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMPQ2222A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MMPQ2222A is new and unused, you can buy MMPQ2222A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMPQ2222A.
| DLA100B1200LB | RECT BRIDGE 1200V 132A DPAK | DLA100B1200LB.pdf | |
| 115CNQ015ASL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 15V 55A Surface Mount D-61-8-SL | 115CNQ015ASL.pdf | |
| MBR10H90-E3/45 | Diode Schottky 90V 10A Through Hole TO-220AC | MBR10H90-E3/45.pdf | |
| BSC100N10NSFGATMA1 | MOSFET N-CH 100V 90A TDSON-8 | BSC100N10NSFGATMA1.pdf | |
| TPS1101DRG4 | MOSFET P-CH 15V 2.3A 8-SOIC | TPS1101DRG4.pdf | |
| 8N3DV85LC-0121CDI8 | VCXO IC 180MHz, 180MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0121CDI8.pdf | |
| 8N4SV75LC-0016CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0016CDI.pdf | |
| DS4426T+T&R | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 28-TQFN (4x4) | DS4426T+T&R.pdf | |
| LFXP2-5E-6FTN256I | IC FPGA 172 I/O 256FTBGA | LFXP2-5E-6FTN256I.pdf | |
| EPXA10F1020C2ES | IC EXCALIBUR ARM 1020FBGA | EPXA10F1020C2ES.pdf | |
| C164CILMCAKXUMA1 | C166 C16xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 80-MQFP (14x14) | C164CILMCAKXUMA1.pdf | |
| S9S12Q12J2VFAE1 | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | S9S12Q12J2VFAE1.pdf | |
| THS6053IDR | 2/0 Driver DSL 14-SOIC | THS6053IDR.pdf | |
| LMH0344GR/NOPB | Data Transport Interface 25-CSBGA (3x3) | LMH0344GR/NOPB.pdf | |
| 89H48H12G3ZAHLGI | Switch Interfacing Interface 676-FCBGA (27x27) | 89H48H12G3ZAHLGI.pdf |