| Manufacturer Part Number: | MMPQ2907A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 4PNP 60V 0.6A 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMPQ2907A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMPQ2907A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | PNP Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 4 PNP (Quad) | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 16-SOIC | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMPQ2907A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMPQ2907A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MMPQ2907A is new and unused, you can buy MMPQ2907A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMPQ2907A.
| DMN4800LSSL-13 | MOSFET N-CH 30V 8A 8-SO | DMN4800LSSL-13.pdf | |
| 8N3QV01FG-0164CDI | VCXO IC 156.25MHz, 312.5MHz, 125MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0164CDI.pdf | |
| MK22FN256VDC12 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 256KB (256K x 8) FLASH 121-BGA (10x10) | MK22FN256VDC12.pdf | |
| PIC18F96J94-I/PT | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC18F96J94-I/PT.pdf | |
| KX228796F66L82ACXT | C166SV2 XC22xx Microcontroller IC 16/32-Bit 66MHz 768KB (768K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | KX228796F66L82ACXT.pdf | |
| TS80C32X2-MCB | 80C51 80C Microcontroller IC 8-Bit 40/20MHz ROMless 44-PLCC (16.59x16.59) | TS80C32X2-MCB.pdf | |
| Z84C1008VEC00TR | Access Control Systems Interface 44-PLCC | Z84C1008VEC00TR.pdf | |
| TNY264PN | Converter Offline Flyback Topology 132kHz DIP-8B | TNY264PN.pdf | |
| MAX1653EEE | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-QSOP | MAX1653EEE.pdf | |
| MAX1920EUT+T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.25V 1 Output 400mA SOT-23-6 | MAX1920EUT+T.pdf | |
| ADP121-AUJZ15R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA TSOT-5 | ADP121-AUJZ15R7.pdf |