| Manufacturer Part Number: | MP5005W |
|---|---|
| Manufacturer: | Micro Commercial Co |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 50A 50V WIRE LEADS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MP5005W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MP5005W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Micro Commercial Co | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, MP-50W | |
| Supplier Device Package | MP-50WW | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MP5005W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MP5005W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Micro Commercial Co all series components. The condition of MP5005W is new and unused, you can buy MP5005W Micro Commercial Co with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MP5005W.
| TZM5265F-GS08 | Zener Diode 62V 500mW Surface Mount SOD-80 | TZM5265F-GS08.pdf | |
| MCP47FVB22A3-E/ST | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-TSSOP | MCP47FVB22A3-E/ST.pdf | |
| 5SGXMB5R3F40I3LN | IC FPGA 432 I/O 1517FBGA | 5SGXMB5R3F40I3LN.pdf | |
| ST72F651AR6T1 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ST72F651AR6T1.pdf | |
| MCZ33993EW | Interface 32-SOIC | MCZ33993EW.pdf | |
| LMV321Q1M5X/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMV321Q1M5X/NOPB.pdf | |
| TLV2450IDBVR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | TLV2450IDBVR.pdf | |
| MCP6143-I/SN | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP6143-I/SN.pdf | |
| MCP6V62T-E/MNY | Zero-Drift Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TDFN (2x3) | MCP6V62T-E/MNY.pdf | |
| MC74HC32ADR2 | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | MC74HC32ADR2.pdf | |
| SN74LVC1G58DRYR | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-SON (1.45x1) | SN74LVC1G58DRYR.pdf | |
| SN74HC165DBR | IC 8BIT SHIFT REGISTER 16-SSOP | SN74HC165DBR.pdf | |
| M50LPW116N5G | IC FLASH 16MBIT 33MHZ 40TSOP | M50LPW116N5G.pdf | |
| ISL6614ACB | IC DRIVER MOSF DUAL SYNC 14SOIC | ISL6614ACB.pdf | |
| S-80851CNNB-B9CT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80851CNNB-B9CT2G.pdf |