| Manufacturer Part Number: | MP501W |
|---|---|
| Manufacturer: | Micro Commercial Co |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 50A 100V WIRE LEADS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MP501W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MP501W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Micro Commercial Co | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 100V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, MP-50W | |
| Supplier Device Package | MP-50WW | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MP501W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MP501W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Micro Commercial Co all series components. The condition of MP501W is new and unused, you can buy MP501W Micro Commercial Co with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MP501W.
| FGP50B-E3/73 | Diode Standard 100V 5A Through Hole GP20 | FGP50B-E3/73.pdf | |
| EDZTE613.9B | Zener Diode 3.9V 150mW ±3% Surface Mount EMD2 | EDZTE613.9B.pdf | |
| BZX84C8V2_D87Z | Zener Diode 8.2V 350mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84C8V2_D87Z.pdf | |
| BT1308-400D,412 | TRIAC SENS GATE 400V 0.8A TO92-3 | BT1308-400D,412.pdf | |
| 8N3QV01LG-0128CDI | VCXO IC 25MHz, 33.3333MHz, 62.5MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0128CDI.pdf | |
| MAX5866ETM+ | 4 Channel AFE 10 Bit 2.1W 48-TQFN (7x7) | MAX5866ETM+.pdf | |
| STMPE811QTR | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit I²C, SPI™ Interface 16-QFN (3x3) | STMPE811QTR.pdf | |
| PIC16LC710T-04E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC | PIC16LC710T-04E/SO.pdf | |
| MPC8358ECZQAGDGA | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 668-PBGA-PGE (29x29) | MPC8358ECZQAGDGA.pdf | |
| ISL32453EIBZ-T7A | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | ISL32453EIBZ-T7A.pdf | |
| SN74F112DRE4 | IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC | SN74F112DRE4.pdf | |
| 7006S25PF | IC SRAM 128KBIT 25NS 64TQFP | 7006S25PF.pdf | |
| AT24C16B-TH-T | IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8TSSOP | AT24C16B-TH-T.pdf | |
| TPS2086D | IC QUAD POWER DIST SW 16-SOIC | TPS2086D.pdf | |
| L7808CV-DG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 1.5A TO-220 | L7808CV-DG.pdf |