| Manufacturer Part Number: | MP504W |
|---|---|
| Manufacturer: | Micro Commercial Co |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 50A 400V WIRE LEADS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MP504W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MP504W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Micro Commercial Co | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, MP-50W | |
| Supplier Device Package | MP-50WW | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MP504W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MP504W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Micro Commercial Co all series components. The condition of MP504W is new and unused, you can buy MP504W Micro Commercial Co with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MP504W.
| BAS40-04-G3-08 | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 40V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS40-04-G3-08.pdf | |
| 8N3QV01LG-0048CDI8 | VCXO IC 159.375MHz, 155.52MHz, 106.25MHz, 133.33MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0048CDI8.pdf | |
| BQ4845S-A4N | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | BQ4845S-A4N.pdf | |
| GAL22V10D-20LPNI | IC CPLD 10MC 20NS 24DIP | GAL22V10D-20LPNI.pdf | |
| DSPIC33EP128GM706-H/MR | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 128KB (43K x 24) FLASH 64-QFN (9x9) | DSPIC33EP128GM706-H/MR.pdf | |
| BD5423MUV-E2 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D VQFN048V7070 | BD5423MUV-E2.pdf | |
| AD8138AARZ-R7 | ADC Driver IC Data Acquisition 8-SOIC | AD8138AARZ-R7.pdf | |
| AS7C256A-10JCN | IC SRAM 32K X 8 5.0V 28-SOJ | AS7C256A-10JCN.pdf | |
| M95160-WMN6 | IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SO | M95160-WMN6.pdf | |
| UCC28704DBVR-1 | Converter Offline Flyback Topology 85kHz SOT-23-6 | UCC28704DBVR-1.pdf | |
| DS1815R-5+T&R | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | DS1815R-5+T&R.pdf |