| Manufacturer Part Number: | MPC852TCVR100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9090 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC852TCVR100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC852TCVR100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC852TCVR100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC852TCVR100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC852TCVR100A is new and unused, you can buy MPC852TCVR100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC852TCVR100A.
| 1N8026-GA | DIODE SILICON 1.2KV 8A TO257 | 1N8026-GA.pdf | |
| 1N5935BP/TR8 | Zener Diode 28V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5935BP/TR8.pdf | |
| CDLL5952D | Zener Diode 130V 1.25W ±1% Surface Mount DO-213AB | CDLL5952D.pdf | |
| ADC08200CIMT | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 24-TSSOP | ADC08200CIMT.pdf | |
| ADC11C170CISQ/NOPB | 11 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-WQFN (7x7) | ADC11C170CISQ/NOPB.pdf | |
| PIC16F84AT-04/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-SOIC | PIC16F84AT-04/SO.pdf | |
| R5F10WMFAFB#30 | RL78 RL78/L13 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F10WMFAFB#30.pdf | |
| MC9S08QE96CLK | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | MC9S08QE96CLK.pdf | |
| BU4053BC | 3 Circuit IC Switch 2:1 160 Ohm 16-DIP | BU4053BC.pdf | |
| TLK4250IZPV | 4/4 Transceiver Full 289-BGA (19x19) | TLK4250IZPV.pdf | |
| 72251L15J8 | IC FIFO SYNC 512X9 15NS 32PLCC | 72251L15J8.pdf | |
| CD4082BPWR | AND Gate IC 2 Channel 14-TSSOP | CD4082BPWR.pdf | |
| LP38690SD-ADJ/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 9 V 1A 6-WSON (3x3) | LP38690SD-ADJ/NOPB.pdf | |
| LD2982BM36R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 50mA SOT-23-5 | LD2982BM36R.pdf | |
| BD35390FJ-E2 | - Converter, DDR SDRAM Voltage Regulator IC 1 Output 8-SOP-J | BD35390FJ-E2.pdf |