| Manufacturer Part Number: | MPC852TCVR50A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9346 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC852TCVR50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC852TCVR50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | MPC8xx | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC852TCVR50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC852TCVR50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC852TCVR50A is new and unused, you can buy MPC852TCVR50A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC852TCVR50A.
| DA380UT106 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 80V 100mA Surface Mount SC-70, SOT-323 | DA380UT106.pdf | |
| Q2008VH3 | TRIAC ALTERNISTOR 200V 8A TO251 | Q2008VH3.pdf | |
| AD9750ARUZRL7 | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 28-TSSOP | AD9750ARUZRL7.pdf | |
| M5LV-512/120-15YI | IC CPLD 512MC 15NS 160QFP | M5LV-512/120-15YI.pdf | |
| XC6SLX9-L1FT256C | IC FPGA 186 I/O 256FTBGA | XC6SLX9-L1FT256C.pdf | |
| MB90030PMC-GS-126E1 | IC MCU 16BIT FFMC-16F0.35 64LQFP | MB90030PMC-GS-126E1.pdf | |
| MC908AP32CFAE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MC908AP32CFAE.pdf | |
| PAL22V10Z-25CJTL | EPIC™ Programmable Logic Device (PLD) IC 10 Macrocells 25ns 24-CDIP | PAL22V10Z-25CJTL.pdf | |
| MAX4648EUT+T | 1 Circuit IC Switch 1:1 25 Ohm SOT-23-6 | MAX4648EUT+T.pdf | |
| TS27L2BIPT | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-TSSOP | TS27L2BIPT.pdf | |
| S-1003NB21I-M5T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-1003NB21I-M5T1U.pdf | |
| MPQ4459DQT-LF-P | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1.5A 10-WFDFN Exposed Pad | MPQ4459DQT-LF-P.pdf | |
| LT1763CDE-1.5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 500mA 12-DFN (4x3) | LT1763CDE-1.5#PBF.pdf | |
| NCP662SQ25T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 100mA SC-82AB | NCP662SQ25T1G.pdf |