| Manufacturer Part Number: | MPC852TCVR80A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 80MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC852TCVR80A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC852TCVR80A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC852TCVR80A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC852TCVR80A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC852TCVR80A is new and unused, you can buy MPC852TCVR80A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC852TCVR80A.
| BAV301-TR3 | DIODE GEN 100V 250MA MICROMELF | BAV301-TR3.pdf | |
| PDTA144WT,215 | TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB | PDTA144WT,215.pdf | |
| PMV65XPER | MOSFET P-CH 20V SOT23 | PMV65XPER.pdf | |
| SI52111-A2-GTR | IC CLOCK GENERATOR PCIE 8TSSOP | SI52111-A2-GTR.pdf | |
| 8516FYILFT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 700MHz 48-LQFP | 8516FYILFT.pdf | |
| LMX2531LQ1415E/NOPB | IC FREQ SYNTH HI PERF VCO 36WQFN | LMX2531LQ1415E/NOPB.pdf | |
| 8N4Q001KG-0057CDI8 | Clock Oscillator IC 155.52MHz, 77.76MHz, 38.88MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0057CDI8.pdf | |
| AD977ABN | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-PDIP | AD977ABN.pdf | |
| TM4C123BH6PZI | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | TM4C123BH6PZI.pdf | |
| ST72F324K6T6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ST72F324K6T6.pdf | |
| ATXMEGA128A1U-CUR | AVR AVR® XMEGA® A1U Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 128KB (64K x 16) FLASH 100-CBGA (9x9) | ATXMEGA128A1U-CUR.pdf | |
| ST72F324BJ4T6TR | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FLASH | ST72F324BJ4T6TR.pdf | |
| Z8F011AHH020EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F011AHH020EG.pdf | |
| MPC8548EVUAUJ | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.333GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8548EVUAUJ.pdf | |
| M2S060T-1FGG484I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 60K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 484-FPBGA (23x23) | M2S060T-1FGG484I.pdf |