| Manufacturer Part Number: | MPC852TCZT50A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC852TCZT50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC852TCZT50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC852TCZT50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC852TCZT50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC852TCZT50A is new and unused, you can buy MPC852TCZT50A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC852TCZT50A.
| SMBZ5941B-E3/5B | Zener Diode 47V 3W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMBZ5941B-E3/5B.pdf | |
| IPG20N06S4L11AATMA1 | MOSFET 2N-CH 8TDSON | IPG20N06S4L11AATMA1.pdf | |
| 8T49N281B-998NLGI | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 56VFQFN | 8T49N281B-998NLGI.pdf | |
| AD974ARZ | Data Acquisition System (DAS) 16 bit 200k Serial 28-SOIC W | AD974ARZ.pdf | |
| M4A5-128/64-55VNC | IC CPLD 128MC 5.5NS 100TQFP | M4A5-128/64-55VNC.pdf | |
| LPC11A04UK,118 | ARM® Cortex®-M0 LPC11Axx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH | LPC11A04UK,118.pdf | |
| TPA2008D2PWPG4 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 24-HTSSOP | TPA2008D2PWPG4.pdf | |
| SN74ALS541DWR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ALS541DWR.pdf | |
| 74LVC1G06FW5-7 | Inverter IC 1 Channel Open Drain X1-DFN1010-6 | 74LVC1G06FW5-7.pdf | |
| LNK364DN-TL | Converter Offline Flyback Topology 132kHz SO-8C | LNK364DN-TL.pdf | |
| LP38690DT-3.3/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A TO-252-3 | LP38690DT-3.3/NOPB.pdf | |
| AN80L31RMSTX | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 150mA MINI-5D | AN80L31RMSTX.pdf |