| Manufacturer Part Number: | MPC852TCZT80A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 80MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC852TCZT80A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC852TCZT80A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC852TCZT80A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC852TCZT80A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC852TCZT80A is new and unused, you can buy MPC852TCZT80A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC852TCZT80A.
| BZX79-C47,133 | Zener Diode 47V 400mW ±5% Through Hole ALF2 | BZX79-C47,133.pdf | |
| UNR51ANG0L | TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 | UNR51ANG0L.pdf | |
| MRF5S21100HSR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.05A 2.16GHz ~ 2.17GHz 13.5dB 23W NI-780S | MRF5S21100HSR3.pdf | |
| APT20M120JCU3 | MOSFET N-CH 1200V 20A SOT227 | APT20M120JCU3.pdf | |
| PL585-P8-058OC-R | IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP | PL585-P8-058OC-R.pdf | |
| MCP4011T-502E/MS | Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | MCP4011T-502E/MS.pdf | |
| X9313WM-3T2 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9313WM-3T2.pdf | |
| EPM9400RC240-15 | IC CPLD 400MC 15NS 240RQFP | EPM9400RC240-15.pdf | |
| R5F21386ANFP#V2 | R8C R8C/3x/38A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F21386ANFP#V2.pdf | |
| HEF4053BT,652 | 3 Circuit IC Switch 2:1 155 Ohm 16-SO | HEF4053BT,652.pdf | |
| MAX232EIDR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | MAX232EIDR.pdf | |
| SN65MLVD047ADR | 4/0 Driver LVDS, Multipoint 16-SOIC | SN65MLVD047ADR.pdf | |
| LMV931MG | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | LMV931MG.pdf | |
| 74F169SJX | IC COUNTER 4STAGE SYNC 16SOP | 74F169SJX.pdf | |
| S-1009C19I-M5T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1009C19I-M5T1U.pdf |