| Manufacturer Part Number: | MPC852TVR100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9177 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC852TVR100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC852TVR100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | MPC8xx | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC852TVR100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC852TVR100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC852TVR100A is new and unused, you can buy MPC852TVR100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC852TVR100A.
| BAV301-TR3 | DIODE GEN 100V 250MA MICROMELF | BAV301-TR3.pdf | |
| 2SC5632G0L | RF Transistor NPN 8V 50mA 1.1GHz 150mW Surface Mount SMini3-F2 | 2SC5632G0L.pdf | |
| MAX170CCPA+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | MAX170CCPA+.pdf | |
| AD5233BRUZ50 | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-TSSOP | AD5233BRUZ50.pdf | |
| LFECP6E-4TN144I | IC FPGA 97 I/O 144TQFP | LFECP6E-4TN144I.pdf | |
| BS2I-IC | BASIC Stamp® Embedded Module PIC16C57C 20MHz 32B 2KB EEPROM | BS2I-IC.pdf | |
| PIC16LF873-04/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16LF873-04/SO.pdf | |
| MB9AF131KBQN-G-AVE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A130LB Microcontroller IC 32-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | MB9AF131KBQN-G-AVE2.pdf | |
| Z86E4016PEC | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) OTP | Z86E4016PEC.pdf | |
| IS42VM32400G-75BLI-TR | IC SDRAM 128M 133MHZ 90BGA | IS42VM32400G-75BLI-TR.pdf | |
| MIC4422YN | IC DRIVER MOSFET 9A LOSIDE 8DIP | MIC4422YN.pdf |