| Manufacturer Part Number: | MPC852TVR80A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 80MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC852TVR80A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC852TVR80A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC852TVR80A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC852TVR80A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC852TVR80A is new and unused, you can buy MPC852TVR80A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC852TVR80A.
| R7222507ASOO | Diode Standard 2500V (2.5kV) 700A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R7222507ASOO.pdf | |
| BZX84C3V0-G3-18 | Zener Diode 3V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C3V0-G3-18.pdf | |
| MMBZ4626-G3-08 | Zener Diode 5.6V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4626-G3-08.pdf | |
| 1N5253B BK | Zener Diode 25V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5253B BK.pdf | |
| 1N5351BE3/TR8 | Zener Diode 14V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5351BE3/TR8.pdf | |
| FCH47N60 | MOSFET N-CH 600V 47A TO-247 | FCH47N60.pdf | |
| DSPIC33EV256GM106T-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC33EV256GM106T-I/PT.pdf | |
| MCF54450CVM180 | Coldfire V4 MCF5445x Microcontroller IC 32-Bit 180MHz ROMless 256-MAPBGA | MCF54450CVM180.pdf | |
| ADG859BRYZ-REEL7 | 1 Circuit IC Switch 2:1 2.1 Ohm SOT-66 | ADG859BRYZ-REEL7.pdf | |
| LT6600IS8-5#PBF | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-SO | LT6600IS8-5#PBF.pdf | |
| SN10501DGNG4 | IC VIDEO AMP RR-OUT HS 8-MSOP | SN10501DGNG4.pdf | |
| 71V3559S75PFGI8 | IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP | 71V3559S75PFGI8.pdf | |
| MIC2019YM6 | IC DISTRIBUTION SW ADJ SOT23-6 | MIC2019YM6.pdf | |
| MAX6307UK28D4-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-5 | MAX6307UK28D4-T.pdf | |
| LM4030AMF-4.096/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±0.05% 30mA SC-74A, SOT-753 | LM4030AMF-4.096/NOPB.pdf |