| Manufacturer Part Number: | MPC852TZT100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC852TZT100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC852TZT100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC852TZT100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC852TZT100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC852TZT100A is new and unused, you can buy MPC852TZT100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC852TZT100A.
| BSR33,115 | TRANS PNP 80V 1A SOT89 | BSR33,115.pdf | |
| DRA5114T0L | TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 | DRA5114T0L.pdf | |
| IXFX73N30Q | MOSFET N-CH 300V 73A PLUS247 | IXFX73N30Q.pdf | |
| AD5206BN10 | Digital Potentiometer 10k Ohm 6 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-PDIP | AD5206BN10.pdf | |
| XCV600-4FG676I | IC FPGA 444 I/O 676FBGA | XCV600-4FG676I.pdf | |
| PIC16F527-E/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 20-SSOP | PIC16F527-E/SS.pdf | |
| MB9AFB41NBBGL-GE1 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9AB40NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 96KB (96K x 8) FLASH 96-FBGA (6x6) | MB9AFB41NBBGL-GE1.pdf | |
| R5F2LA88ADFA#V0 | R8C R8C/Lx/A8A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | R5F2LA88ADFA#V0.pdf | |
| R5F363AKNFB#30 | M16C/60 M16C™ M16C/60/63 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F363AKNFB#30.pdf | |
| AD9858BSVZ | Direct Digital Synthesis IC 10 b 1GHz 32 b Tuning 100-TQFP-EP (14x14) | AD9858BSVZ.pdf | |
| 74LVC245ATTR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LVC245ATTR.pdf | |
| 723636L15PF8 | IC FIFO SYNC 512X36X2 128QFP | 723636L15PF8.pdf | |
| CY7C1373KV33-133AXI | IC SRAM 18MBIT 133MHZ 100TQFP | CY7C1373KV33-133AXI.pdf | |
| TPS8268105SIPR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.05V 1 Output 1.6A 9-SMD Module | TPS8268105SIPR.pdf | |
| PQ050ES3MXPQ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 300mA TO-92-3 | PQ050ES3MXPQ.pdf |